Dne 1. června 2025 vstoupil v platnost zákon č. 120/2025 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Zákon, označovaný jako flexinovela, novelizuje současný zákoník práce a přináší řadu změn, které budou muset vzít zaměstnavatelé v potaz. Níže se Vám pokusím přiblížit nejpodstatnější změny, které tato novela přináší.

Prodloužení zkušební doby. 

Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší je prodloužení maximální doby trvání zkušební doby, ta byla doposud stanovena na 3 měsíce v případě řadových zaměstnanců a 6 měsíců v případě zaměstnanců na vedoucích pozicích. V současné době však již platí, že maximální doba nesmí být sjednána na dobu delší než 4 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru, respektive 8 měsíců v případě vedoucích zaměstnanců. Pro případ pracovního poměru na dobu určitou stále platí, že zkušební doba nesmí přesáhnout polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru. 

Změny nastaly taktéž v případě prodlužování zkušební doby. Nově totiž platí, že zkušební dobu je možno dodatečně smluvně prodlužit. V případě sjednání kratší zkušební doby je tak možno tuto dohodou se zaměstnancem prodloužit až na dobu jejího maximálního trvání. K úpravě došlo i v případě automatického prodlužování zkušební doby.  Nad rámec dosud platného se zkušební doba prodlužuje i o celodenní neomluvenou absenci. 

Změny u výpovědní doby 

Další prakticky velmi významnou změnou je změna počátku běhu výpovědní doby. Dosud platilo, že ta začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. S účinností novely dochází ke změně, a to tak, že výpovědní doba začíná běžet dnem doručení výpovědi druhé straně a skončí potom dnem, který se s tímto dnem číslem shoduje. 

Kupříkladu, doposud platilo, že pokud zaměstnavatel dal zaměstnanci výpověď 10. července, tak výpovědní doba začala běžet až 1. srpna. V současnosti již platí, že výpovědní doba takto podané výpovědi začíná běžet již jejím doručením (tedy například 11. července).

Změny se týkají taktéž délky výpovědní doby. Obecně nadále trvá, že délka výpovědní doby jsou 2 měsíce, nicméně v některých případech zákon tuto dobu zkracuje. V případech výpovědí podaných podle § 52 písm. f) až h) (výpověď pro porušení povinností, neuspokojivých pracovních výsledků, jiných pracovních nedostatků na straně zaměstnance) se výpovědní doba zkracuje na dobu 1 měsíce.  

Vstupní pracovnělékařské prohlídky

S účinností flexinovely již taktéž neplatí povinnost vstupní lékařské prohlídky pro pracovní pozice zařazené do rizikové kategorie 1 (administrativní, kancelářská zaměstnání…). Tato povinnost nadále zůstává pouze pro pracovní pozice zařazené do rizikových kategorií 2, 3 a 4. Neznamená to však, že by toto nebylo možno ujednat. Zaměstnavatel může prohlídku vyžadovat i po 1. kategorii, zákonnou povinnost však již nemá. 

Mzdy a plat

Dosud zákoník práce preferoval jako prioritní způsob výplaty v hotovosti a na pracovišti. Nově platí, že prioritním způsobem se stává bezhotovostní způsob výplaty mzdy či platu. Pouze v případě nesouhlasu/nesoučinnosti zaměstnance provádí výplatu zaměstnavatel v hotovosti. 

Ve vztahu k ujednané výši mzdy, je též podstatné zmínit, že zákon nově uděluje zaměstnavateli zákaz omezovat zaměstnance v nakládání s informacemi o jeho mzdě, tedy o její výši a struktuře. V případě porušení tohoto zákazu může zaměstnavateli hrozit pokuta až ve výši 400.000,- Kč.

Náhrada při ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů: 

Novela ruší nárok zaměstnanců na odstupné pro případ, že jejich pracovní poměr skončil z důvodu dlouhodobé zdravotní nezpůsobilosti (výpověď podle § 52 písm. d)). Nově takovým zaměstnancům přísluší jednorázová náhrada ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku

Úprava dohod konaných mimo pracovní poměr:

Jistých změn se dostalo také oblasti dohod konaných mimo pracovní poměr. Nově je totiž možné, aby tyto dohody vykonávaly osoby i nezletilí, kteří dovršili věku 14 let, v době hlavních prázdnin za podmínek stanovených zákoníkem práce. Takoví „dohodáři“ však k uzavření dohody potřebují písemný souhlas zákonného zástupce. 

Rodičovská

Zaměstnanci mohou nově během rodičovské dovolené vykonávat pro svého zaměstnavatele stejnou práci formou dohod (DPP, DPČ).

Zaměstnanci je též nově garantován návrat na původní pozici a místo výkonu práce, v případě návratu do práce před 2. rokem věku dítěte. 

Flexinovela je vskutku obsáhlou novelizací zákoníku práce a souvisejících právních předpisů a upravuje i další oblasti pracovněprávních vztahů. Tento článek upozorňuje na ty nejvýraznější a nejdůležitější změny. Věříme, že pro Vás je toto shrnutí přínosné. V případě, že potřebujete, jakkoliv poradit, a to ať už z pozice zaměstnavatele či zaměstnance, neváhejte se obrátit na naši kancelář. S velkým potěšením Vám v oblasti pracovněprávních vztahů poradíme. 

Mgr. Jakub Janků
advokátní koncipient